خانه / آموزش / ضبط صدای جمعیت با میکسر دایناکورد

ضبط صدای جمعیت با میکسر دایناکورد

در این مثال فرض میکنیم ورودی‌های میکروفون‌های ۱ و ۲ میکروفون‌های مداح هستند و میکروفون‌های ۳ و ۴ میکروفون‌های جمعیت. ابتدا این عکس را صحفه‌ای جداگانه باز نمایید

 

ضبط صدای جمعیت با میکسر دایناکورد

ضبط صدای جمعیت با میکسر دایناکورد

۱- برای شروع. میکروفون‌های مداح را به لاین ۱ و ۲ متصل نمایید و تنظیمات آن‌ها را از اکولایزر گرفته تا میزان و نوع افکت و بلندی صدا تنظیم نمایید. فقط دقت کنید که برای میکروفون‌های مداح، پیچ‌های AUX حتما کاملا بسته باشند.
۲-میکروفون‌های جمعیت را به خط ۳ و ۴ متصل نمایید و پیچ Gain ‌را تا یک سوم و یا حداکثر تا نصف، باز کنید. اکولایزر را در حالت فلت (همه‌ی پیچ‌ها در وسط باشد).

پیچ AUX را نیز برای خطوط ۳ و ۴ تا نصف باز نمایید. دقت کنید که برای این خط‌ها پیچ‌های MON و FX کاملا بسته باشد. فیدر ولوم صدا را نیز کاملا پایین بکشید تا هیچ صدایی از خط ۳ و ۴ برای پاور ارسال نگردد.
۳-بالای فیدر AUX1 دکمه‌ی AUX 1 Post را فشار دهید تا چراغ کنارش روشن شود. انجام این کار تنظیم صدای AUX را مستقل از تنظیم فیدر‌های ولوم خطوط، میکند سپس فیدر AUX1 را عدد ۰ بالا بیاورید.
۴-دکمه‌ی PFL را در بالای فیدر AUX1 فشار دهید و با هدفون صدای خروجی از AUX1 را چک نمایید. اگر صدا نیاز به زیر یا بم شدن داشت، به کمک اکولایزر‌های خطوط ۳ و ۴ این کار را انجام دهید.
۵-اگر گیرایی میکروفون‌ها زیاد بود و بیش از حد صدای محیط را جذب می‌کردند، پیچ GAIN را برروی خطوط ۳ و ۴ کمی کم نمایید.
۶-اگر نیاز داشتید که به صدای جمعیت نیز کمی افکت دهید، می‌توانید این را با استفاده از پیچ‌ FX TO AUX1 انجام دهید.
یک عدد کابل تهیه کنید که یک سر آن به رکوردتان متصل شود و سر دیگرش دو سوکت داشته باشد.
۷-یک عدد سوکت RCA که به خروجی Record Out متصل می‌گردد و صدای مداح را روی لاین چپ رکوردر ضبط می‌کند و دیگری سوکت بنونی که به خروجی AUX1 متصل می‌گردد و صدای جمعیت را به لاین راست رکوردر انتقال می‌دهد.
حالا لاین چپ صدای ضبط شده، صدای مداح و لاین راست، صدای جمعیت است. شما می‌توانید بعدا به کمک نرم افزارهای ادیت صدا، این دو لاین را یکدیگر به شکل دلخواهتان میکس نمایید.
در این روش شما با استفاده از یک رکوردر ساده می‌توانید صدای جمعیت را جدا از صدای مداح ضبط نمایید. اما اشکال کار در این است که در این روش نمی‌توانیداز افکت‌های پینگ پنگی استفاده کنید زیرا صدای مداح در رکوردر به صورت مونو ضبط می‌شود. اگر بخواهید برای مداح از افکت‌های استریو مانند پینگ پنگی استفاده نمایید و صدای مداح را نیز جدا از صدای مداح ضبط نمایید باید از رکوردر‌هایی با قابلیت ضبط همزمان چند خط استفاده کنید. که انشاءالله در آینده در این مورد نیز صحبت خواهیم کرد.

با تشکر از آقای فرهانی وبلاگ باکین

این را هم ببین

آشنایی با پاور میکسر Dynacord 1000-3 – قسمت پنجم

۱- بعد از اکولایزرها، FXها قرار دارند. دستگاه دایناکورد به هر خط می‌تواند دو نوع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *